Cég megszűnés fejléc kép

Cég megszűnés / megszüntetés / reorganizáció

Egy vállalkozás kétféleképpen szűnhet meg:

  1. jogutódlással (átalakulás). Ekkor tulajdonképpen a működés nem szűnik meg, csak a szervezeti forma szűnik meg, és egy másik formában folytatódik a tevékenység.
  2. jogutód nélküli megszűnés. Ennek több típusa van:
    1. Végelszámolás (egyszerűsített is)
      • célja: a vállalkozás megszűntetése, amikor a tulajdonosok úgy döntenek, hogy nem kívánják tovább folytatni a tevékenységüket, vagy ha a gazdasági társaság többé már nem felel meg a törvény előírásainak (pl. betéti társaságból kiválik az összes kültag)
      • fogalma: jogutód nélküli megszűnési eljárás, melyet a székhely szerint illetékes Cégbíróság illetékessége mellett folytat le a kijelölt végelszámoló. Fontos jellemzője, hogy nem a fizetésképtelenség az oka az elindításának, hanem saját döntés.
      • fajtái: normál és egyszerűsített
    2. Kényszertörlés
      • célja: a vállalkozás HIVATALBÓL TÖRTÉNŐ megszüntetése. Kizárólag a Cégbíróság indíthatja el.
      • fogalma: megindításának 3 esetben van helye: ha a cégbíróság a céget megszűntnek nyilvánítja, a cég a végelszámolást három éven belül nem fejezte be és törlése iránt kérelmet nem terjesztett elő, s végül a cég jogutód nélküli megszűnését előidéző ok következett be, és végelszámolási eljárás lefolytatásának nincs helye.
      • mikor nem lehet indítani? Nincs helye kényszertörlési eljárás elrendelésének a cég fizetésképtelenségét megállapító végzés meghozatalát követően, valamint abban az esetben, ha büntetőügyben az eljáró bíróság, ügyészség vagy nyomozóhatóság a cégbíróságot arról értesíti, hogy a céggel szemben büntetőjogi intézkedés alkalmazására kerülhet sor.
      • hátránya: az ELTILTÁS intézménye. Amennyiben tartozással szűnik meg a vállalkozás, abban az esetben az ügyvezetőt, vezető tisztségviselőt és az összes tulajdonost is eltiltják a cégképviselettől.
    3. Csődeljárás
      • célja: hogy a nehéz pénzügyi helyzetbe került, fizetésképtelenné vált, de még megmenthető társaságokat talpra állítsa, újjászervezze, a fizetőképességet helyreállítsa.
      • fogalma: olyan „adósmentő” eljárás, amelynek során az adós - a csődegyezség megkötése érdekében - fizetési haladékot kezdeményez, ill. csődegyezség megkötésére tesz kísérletet.
      • előnyök: indulást követően azonnal beáll a CSŐD MORATÓRIUM = azonnali fizetési haladék. Így a cég vezetése, tulajdonosai esély kapnak arra, hogy a jövőben sikeres tevékenységet folytatva a vállalat fennmaradjon. Az esetek többségében az üzleti partnereknek is kedvezőbb esélyeket teremt követeléseik érvényesítéséhez, mint a felszámolási eljárás.
    4. Felszámolás (egyszerűsített is)
      • célja: olyan eljárás, aminek az a célja, hogy a fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszűnése során a hitelezők igényei kielégítést nyerjenek.
      • fogalma: olyan fizetésképtelenségi eljárás, mely az adós jogutód nélküli megszűnését okozza. Az eljárás során kijelölt felszámoló biztos irányítása mellett; törvényben meghatározott sorrendben történik meg a hitelezői igények kielégítése.
      • fajtái: normál és egyszerűsített.
      • hátránya: az elindulásakor megszűnik a tulajdonosok képviseleti joga, de az egyetemleges felelőssége megmarad. A kijelölt felszámoló lesz a képviselő. A felszámoló díja a cégvagyon %-nak függvényében, sávosan emelkedő összegű, mely az adóst terheli.
Cég megszűnés illusztrációs kép - laptop

Hazánkban jelenleg sajnos nincs még kultúrája a cégek megszűnésének, ezért bármelyik eljárás megindulása komoly fejtörést okozhat a tulajdonosoknak, vállalkozóknak. Nem ismerjük a kötelezettségeinket, jogainkat, lehetőségeinket, ezért nagyon fontos, hogy olyan szakember álljon mellettünk, aki tisztában van ezekkel, és támogatást nyújt a bizonytalan, ismeretlen területen való eligazodás során.

Azt is bizton állíthatjuk, hogy a számviteli szakemberek többségének is gondot okoz a közreműködés, hisz az eljárásokkal összefüggésben speciális, különleges számviteli feladatok vannak, melyekkel a mindennapi munka során nem találkoznak. S nem is alapvető feladatuk az ilyen típusú számvitel mélyreható ismerete.

Ilyen esetben jól jön egy segítő kéz, mely tanácsot ad, irányt mutat. Esetleg segít a képviseletben, ezzel megkönnyítve a kommunikációt az ügyfelek és a hivatalok, hatóságok között.

Stabil szakmai tudással rendelkező szakemberként segítünk, ha ilyen helyzetbe került a vállalkozása!

Reorganizáció - új lehetőség a működés helyreállítására

A koronavírus-járvány komoly pénzügyi kihívások elé állította a vállalkozásokat. Annak érdekében, hogy a gazdasági csőd szélére sodródott vállalkozások működőképesek maradhassanak a pandémia utáni időszakra, a jogalkotó új jogi konstrukciókat dolgozott ki.

Az új megoldás a reorganizáció - polgári, nemperes eljárás. Mi is ez valójában?

A reorganizációs eljárás célja a pénzügyi nehézségekkel küzdő vállalkozás vagyoni, pénzügyi, fizetőképességi helyzetének javítása és ezzel továbbműködésének biztosítása.

A reorganizációt a vállalkozás kezdeményezheti. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozás vezetői előre látják, hogy a vállalkozás nem lesz képes esedékességekor kielégíteni a vele szemben fennálló követeléseket, és időben tudnak megelőző intézkedéseket, lépéseket tenni.

A reorganizáció szorosan kapcsolódhat akár felszámolási, akár csődeljáráshoz. Mivel az utóbbiakban sokéves tapasztalattal rendelkezünk, a reorganizációs eljárás során is hatékonyan tudunk közreműködni. Keressen minket bizalommal!

Cég reorganizáció illusztrációs kép - betűkirakó

Tanácsra, segítségre van szüksége?

Lépjen velünk kapcsolatba!